Tablety, smartfony i całodzienne oglądanie ekranów psują wzrok – okuliści alarmują!
W dniach 22–24 kwietnia 2016r. we Wrocławiu odbyła się konferencja, w której tematami przewodnimi były optometria pediatryczna oraz optometria kliniczna. Wczesna diagnostyka stanu zdrowia naszych oczu, może wskazać inne odstępstwa w naszym ciele i zachęcić co najmniej do zmiany diety i poprawy stylu życia. Największe wrażenie mogło zrobić porównanie liczby godzin spędzanych przed ekranami – dziś i przed 10 laty.
„Optometria 2016” zorganizowana została przez dwie organizacje: Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki oraz Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych i obejmowała szereg wykładów z takiej tematyki jak:
– diagnostyka niemowąt i małych dzieci,
– terapie widzenia,
– topografia rogówki – analiza i interpretacja wyników,
– stożek rogówki – etiologia i metody korekcji,
– rozwój układu wzrokowego u dziecka,
– korekcja dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym,
– AMD,
– cukrzyca – zmiany naczyniowe siatkówki oka,
– alergeny i toksyny – źródłem powikłań podczas noszenia soczewek kontaktowych.
Ciekawym przykładem, przytoczonym przez lekarza okulistę Marka Skorupskiego była liczba godzin, jaką spędzamy przed ekranami tabletów, smartfonów i ekranów komputerowych. Powoduje to nie tylko problemy z komfortem widzenia, coraz częstszym stosowaniem okularów korekcyjnych przez młodzież, ale również zmiany w filmie łzowym i zmiany w tkankach. Wszystko to sprawia, że często tracimy komfort noszenia soczewek kontaktowych, które dotychczas były optymalnym rozwiązaniem dla osob prowadzących aktywny tryb życia.
Drugą obserwacją okulistów jest szereg reakcji oczu i okolicy oczu na:
- leki ogólne – przeciwhistaminowe, przeciwpsychotyczne, chemioterapeutyki, hormonalne
- leki miejscowe – przeciwwirusowe, antybiotyki, sterydy
- konserwanty stosowane w kosmetykach oraz w kroplach nawilżających
Doprowadza to najczęściej do nieprawidłowości filmu łzowego, co przyczynia się do „Zespołu Suchego Oka (OSD – Ocular Surface Disease).
Znaczenie ma oczywiście również dieta. Odpowiednie nawodnienie organizmu, dieta bogata w kwasy omega-3, które hamują procesy zapalne, a także umiarkowanie w spożywaniu alkoholu, który ma bezpośrednie przełożenie na produkcję filmu łzowego.
W wykładzie Jakuba Płóciennika mogliśmy zaobserwować, że dieta ma wręcz dramatyczne znaczenie dla rozwoju AMD (zwyrodnienie plamki żółtej spowodowanej wiekiem), a także dla powstawania cukrzycy, która objawia się retinopatią cukrzycową. Ta ostatnia była dość istotnym problemem poruszanym nie tylko przez okulistów podczas tej konferencji, ale także przez jednego z najbardziej znanych optometrystów na świecie – Petera Mitchella. Opowiedział on o zjawisku retinopatii cukrzycowej, a także brytyjskim, 25-letnim programie profilaktyki cukrzycy, prowadzonym już nie tylko w Europie, ale w krajach Afryki.
Na stoisku firmy Optopol każdy uczestnik konferencji mógł skorzystać z bezpłatnych testów, prowadzonych duńską metodą RetinaLyze, o której pisaliśmy tuż po premierze w Polsce. Testy okazały się jedną z największych atrakcji 3-dniowej konferencji, która przyciągnęła długie kolejki zaciekawionych nie tylko optometrystów, ale także okulistów, którzy chcieli sprawdzić czułość i dokładność metody. Okazało się, że wśród gości pojawiły się osoby, które wymagają dalszych badań, gdyż wyniki pokazały powody do niepokoju. Być może metoda ta pozwoli w sposób niezwykle skuteczny, szybki i tani wychwycić wiele osób, które nie będą narażone na utratę nie tylko komfortu widzenia, ale także wzroku w ogóle.
Wykłady prowadzone były zarówno przez zagranicznych specjalistów, jak i wykładowców z Polski. Prelekcje wygłosili m.in. Steen Aalberg FCOVD, prof. Willis Clem Maples, Peter Mitchell FCOptom, dr Halina Mańczak, dr Arleta Waszczykowska, lek. med. Andrzej Dmitriew, lek. med. Marek Skorupski, mgr Monika Czaińska, mgr Paweł Nawrot, mgr inż. Tomasz Tokarzewski, Pascal Blaser, dr inż. Zofia Grzech, Michael Guez, Björn Hellström, dr Patrick Herve, mgr Dorota Maciaszek, Cris Mertz, mgr Wojciech Nowak, prof. zw. dr n. med. Katarzyna Perz-Juszczyszyn, mgr Jakub Płóciennik, dr Patrycja Rusiak, lek. med. Dorota Strońska, mgr Bartosz Tomczak, lek. med. Maria Turska, dr Arleta Waszczykowska, mgr inż. Jacek Zabel, mgr Marzena Żółtaniecka.
Wykładom otwartym towarzyszyły również spotkania warsztatowe dla optometrystów, lekarzy okulistów, ortometrystów oraz studentów. Tematyka warsztatów związana była z tematami wykładów.