Duński patent RetinaLyze może uratować wzrok polskich pacjentów

Optyka-June-2016

24 marca 2016 r. w Warszawie w urokliwych wnętrzach restauracji „Dwie Trzecie” w Warszawie, odbyło się spotkanie pod hasłem “Profilaktyka ślepoty oraz utraty wzroku z powodu cukrzycy”, którego organizatorem była duńska marka RetinaLyze. Chodziło o zwrócenie uwagi na wykonywanie badań przesiewowych, służących ochronie przed utratą wzroku, szczególnie u osób chorujących na cukrzycę, a także przedstawienie sposobów współpracy polsko – duńskiej w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Gościem Honorowym spotkania był Steen Hommel, Ambasador Królestwa Danii.

Na spotkaniu redaktor naczelna magazynu Hipoalergiczni, prezentując skandynawskie standardy profilaktyki zdrowotnej, zwróciła szczególną uwagę, na to, że przy wykorzystaniu duńskich rozwiązań możemy ratować polskich pacjentów nieświadomych zagrożenia, jakim jest utrata wzroku. O współpracy polsko-duńskiej pod hasłem „Smart Living”, której głównym zadaniem jest przenoszenie na grunt Polski dobrych praktyk, dotyczących ochrony zdrowia i środowiska, które już funkcjonują w Danii, opowiedział gość Honorowy Steen Hommel, Ambasador Królestwa Danii.

Podczas konferencji wystąpił Robert Birch, właściciel opatentowanego systemu RetinaLyze, zaprezentował oprogramowanie, służące do wykonywania badań przesiewowych, w kierunku retinopatii cukrzycowej (DR) i zwyrodnień plamki żółtej związanych z wiekiem (AMD), wykrywające zmiany i schorzenia oczu w czasie rzeczywistym w ciągu 30 sekund! Przedstawił fenomen badań i wykrywalność DR i AMD, które mają miejsce w Danii. Potwierdził, że badania wykonane za pomocą tego oprogramowania mogą uratować również wielu Polaków przed utratą wzroku.

Na świecie jest około 40 mln osób niewidomych, a 80% z nich można było pomóc i zapobiec chorobie. Prognozuje się, że liczba zdiagnozowanych diabetyków i osób pre-diabetycznych podwoi się w ciągu najbliższych 10 lat z 600 mln rocznie (2015) aż do 1,2 mld rocznie (2025). Wszystkie osoby chorujące na cukrzycę powinny być badane pod kątem retinopatii cukrzycowej przynajmniej raz w roku. Do tej pory nie było takiej możliwości ze względu na długie kolejki do lekarzy okulistów. Teraz, dzięki oprogramowaniu RetinaLyze, optometryści mogą wykonywać badania przesiewowe i otrzymywać wyniki w przeciągu niecałej minuty! Oprogramowanie zostało wdrożone w ponad 10 krajach na świecie, w salonach optycznych, firmach ubezpieczeniowych, w prywatnych i publicznych szpitalach, obecnie wykonujemy 30 000 badań przesiewowych każdego miesiąca. Spośród tej liczby, około 100-200 klientów kierowanych jest do okulisty, ze względu na odkryte zmiany. W większości przypadków pacjenci dowiadują się o problemie, kiedy jest już za późno, aby zapobiec nieodwracalnym zmianom. Nasze oprogramowanie pozwala zdiagnozować i uratować 95% przypadków utraty wzroku i rozwijającej się ślepoty u osób chorych na cukrzycę. Na pewno warto. Z pewnością w Polsce jest podobny odsetek klientów salonów optycznych, którzy nie podejrzewają, że będą mogli skorzystać z badań przesiewowych RetinaLyze – powiedział Robert Birch, CEO RetinaLyze.

W programie konferencji nie zabrakło atrakcji w postaci śniadania z duńską nutą. Jak również miejsca na dyskusje i rozmowy biznesowe.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął magazyn Hipoalergiczni. Osoby i podmioty zainteresowane nawiązaniem kontaktu prosimy o kontakt na adres: kontakt@retinalyze.pl.